Romanya’da Çekilmiş 10 Sinema Filmi

Merhaba arkadaşlar, bugün sizlere Romanya’da Çekilmiş 10 Sinema Filmi ni anlatacağım. Romanya, doğal güzellikleri, tarihi yapıları ve ilginç kültürü ile ünlü bir ülkedir. Bu nedenle, birçok film yapımcısı, Romanya’da çekim yapmaya karar vermiştir. İşte sizler için seçtiğimiz 10 film:

1. Cold Mountain (Soğuk Dağ)

“Soğuk Dağ”, 2003 yılında çekilmiş bir savaş filmidir. Film, 1860’larda Amerikan İç Savaşı sırasında geçmektedir. Ana karakterlerden biri olan Ada, babasının ölümünden sonra, Cold Mountain adlı bir kasabada yaşamaya başlar. Burada, Inman adlı bir askerle tanışır ve aşık olur. Ancak, Inman savaşa gitmek zorunda kalır ve Ada, onu beklemeye karar verir. Film, Romanya’nın Transilvanya bölgesinde çekilmiştir.

2. The Brothers Bloom (Bloom Kardeşler)

“Bloom Kardeşler”, 2008 yılında çekilmiş bir macera filmidir. Film, iki dolandırıcı kardeşin hikayesini anlatmaktadır. Kardeşler, zengin bir kadını dolandırmak için plan yaparlar. Ancak, planları bekledikleri gibi gitmez ve işler karışır. Film, Romanya’nın Bükreş şehrinde çekilmiştir.

3. The Nun (Rahibe)

“Rahibe”, 2018 yılında çekilmiş bir korku filmidir. Film, bir rahibenin ölümünü araştıran bir rahip ve bir çırak rahibe arasındaki mücadeleyi anlatmaktadır. Film, Romanya’nın Transilvanya bölgesindeki bir manastırda çekilmiştir.

4. The Zero Theorem (Sıfır Teoremi)

“Sıfır Teoremi”, 2013 yılında çekilmiş bir bilim kurgu filmidir. Film, bir bilgisayar programcısının, insanların hayatlarını anlamsız hale getiren bir formülü bulmaya çalışmasını anlatmaktadır. Film, Romanya’nın Bükreş şehrinde çekilmiştir.

5. The Whistleblower (İhbarcı)

“İhbarcı”, 2010 yılında çekilmiş bir gerilim filmidir. Film, bir BM görevlisinin, insan kaçakçılığı yapan bir şirketin işlerini ortaya çıkarmaya çalışmasını anlatmaktadır. Film, Romanya’nın Bükreş şehrinde çekilmiştir.

6. The Expendables 3 (Cehennem Melekleri 3)

Cehennem Melekleri 3 (İngilizce özgün adı: The Expendables 3), yönetmenlik koltuğunda Patrick Hughes olan, senaristliğini Creighton Rothenberger, Katrin Benedikt ve Sylvester Stallone’ın üstlendiği Amerikan aksiyon filmidir

7. Youth Without Youth (Gençlik)

“Gençlik”, 2007 yılında çekilmiş bir dram filmidir. Film, bir profesörün, bir kazada geçirdiği travma sonrası gençleşmesini ve yeni bir hayat kurma mücadelesini anlatmaktadır. Film, Romanya’nın Bükreş ve Sinaia şehirlerinde çekilmiştir.

8. The Dark Prince (Karanlık Prens)

“Karanlık Prens”, 2013 yılında çekilmiş bir korku filmidir. Film, bir vampirin, İstanbul’dan Transilvanya’ya taşınması ve burada yaşadığı olayları anlatmaktadır. Film, Romanya’nın Transilvanya bölgesinde çekilmiştir.

9. The Devil Inside (İçindeki Şeytan)

“İçindeki Şeytan”, 2012 yılında çekilmiş bir korku filmidir. Film, bir kadının, annesinin bir cinayet işlediği ve şeytani bir varlığın onu ele geçirdiği iddiasıyla uğraşmasını anlatmaktadır. Film, Romanya’nın Bükreş ve Sinaia şehirlerinde çekilmiştir.

10. A Farewell to Fools (Ahir Veda)

“Ahir Veda”, 2013 yılında çekilmiş bir dram filmidir. Film, bir köyde yaşayan insanların, II. Dünya Savaşı sırasında yaşadıklarını ve bir Alman subayının öldürülmesi sonrası yaşananları anlatmaktadır. Film, Romanya’nın Transilvanya bölgesinde çekilmiştir.

Bu filmler de Romanya’nın farklı bölgelerinde çekilmiş ve farklı türlerde yapımlardır. Romanya, film yapımcıları için oldukça geniş bir yelpazede çekim yapma imkanı sunmaktadır.

BONUS: WEDNESDAY

Kaynaklar:

13 Famous Films That Were Actually Shot in Romania

https://www.imdb.com/search/title/?locations=Bucharest%2C+Romania

Unde a fost filmat serialul „Wednesday” în România / În curând, sezonul 2 pe Netflix

Filme de Succes de la Hollywood Filmate în România și care Rulează pe Ecrane

20 de filme despre care sigur nu știai că au fost filmate în România

 

 

1.076 kişi bu yazıyı okudu

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: