Romanya’da Aylık Ne Kadara Geçinilir?

Bize sıklıkla sorulan başka bir soruyla karşınızdayız bugün. Romanya’da şu kadar maaş yeter mi, Romanya pahalı mı, Romanya’da Aylık Ne Kadara Geçinilir? gibi onlarca soru aldık. Özellikle Erasmusa gelmek isteyen kardeşlerimizden veya maaşlı olarak bir iş bulan veya arayışta olan insanlardan soru alıyoruz. Dilimiz döndüğünce tamamen ortalama rakamlarla size Romanya’da yaşam maliyeti nedir ve Romanya’da Aylık Ne Kadara Geçinilir? anlatmaya çalışalım.

Öncelikle bekar, evli ve çocuklu olmanız maliyetlerinizi ciddi ölçüde etkiliyor bunu söyleyelim. Onun için bekar bir insanın maliyetiyle başlayacağız ve sonrasında evli bir çift ve en sonda da çocuklu bir ailenin ortalama yaşam maliyetini sizlere aktaracağız.

Romanya’da bekar bir insanın yaşam maliyeti

Öncelikle en temel gider kalemi kira ile başlayalım. Yaşadığınız muhite, apartmana ve şehirden uzaklığa bağlı olarak aylık kira gideriniz 1 artı 1 ev için 400 Euro ile 750 Euro arasında değişecektir.

Evin faturaları kabaca elektrik, gaz, su, internet ve opsiyonel olarak site-apartman aidatından oluşur. Elektrik için 30 Euro, gaz için ortalama 60 Euro (yazları az, kışları çok gaz yakılır), su için 20 Euro, internet için 20 Euro ve aidat için de 70 Euro öderseniz toplamda 200 Euro’yu gözden çıkarmanız lazım en az.

Mutfak masrafına gelince de Mega Image, Kaufland, Penny, Carrefour, Lidl marketlerinden hangisine giderseniz gidin haftalık alışverişte 80-100 Euro arasında harcama yapacaksınız. Bu da aylık 400 Euroluk mutfak alışverişiniz olur demek.

Bunların haricinde arada da dışarı çıkayım, bir yerleri görmeye gideyim derseniz maliyetiniz artar. Ama normal bir bekar gibi yaşamak istiyorsanız min. 1200 Euro ve hatta 1300-1400 Euro arasında kazanıyor olmanız gerekiyor.

Romanya’da evli bir çiftin yaşam maliyeti

Bekarın yaşam maliyetine göre her kalemde belirgin artışlar olur. evli bir çift olarak biraz daha büyük ve nispeten daha yeni bir evde yaşayacaksınızdır. Kirayı 750 Euro olarak düşünün, faturalar 250 Euro olsun, mutfak alışverişi iki katına çıksın 800 Euro diyelim. Yani iki kişilik bir ailenin toplam geliri 2000 Euro seviyelerine yakın olması gerekir.

Romanya’da çocuklu bir ailenin yaşam maliyeti

Bekar ve evli çiftlere kıyasla maliyetler çok daha fazla artacak ve yeni bir maliyet kalemi olarak okul parası eklenecektir (Tabi eğer özel okula yazdıracaksanız). 800 Euro kira diyelim. Faturalar ve diğer giderler 400 Euro olsun. Mutfak alışverişi 1000 Euro diyelim. Bu durumda 2200-2400 Euro seviyelerinde toplam geliri olanlar ancak nispeten rahat yaşayabilirler.

Bu rakamlar tamamen ortalama ve Bükreş veya memleketin diğer illeri ve ayrıca şehir merkezi, etkileşim merkezi, finans merkezi vs gibi farklı merkezlerden uzaklığı ile tahmin edilmiştir.

1 Romen leyinin 20 Mayıs 2023 günü yaklaşık 4.3 TL olduğunu da hatırlatmak isterim.

Kaynaklar:

https://www.freepik.com/premium-vector/stunned-man-shocked-with-prices-groceries_37328483.htm

935 kişi bu yazıyı okudu

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: