Mini-Röportaj: Denis Predescu

Moda, sanat, müzik, spor, tıp, sosyal medya, eğitim ve daha birçok alanda kendini kanıtlamış ünlüler, influencerlar ve özel isimlerle yaptığımız röportajlar serisine devam ediyoruz. Serinin ondördüncü röportajını ünlü moda tasarımcısı Denis Predescu ile yapıyoruz. Kendisine bizlere zaman ayırdığı için çok teşekkür ediyoruz. İşte karşınızda Mini-Röportaj: Denis Predescu

Mini-Röportaj: Denis Predescu

ROMEN HAVASI:

Moda tasarımcısı olmaya ilham veren şey ne oldu ve ilk önemli projen neydi?

DENIS PREDESCU:

Hiçbir şey bana ilham vermedi, bu benim çocukluğumdan beri profesyonel yaşamımın görünümüyle ilgili ilk anım. Doina Levintza tarafından düzenlenen “genç tasarımcılar” yarışmasını kazanmak, ulusal tiyatro sahnesinde bir moda gösterisi yapmak ve 14 yaşında Iaşi festivaline katılmak hayallerimi somutlaştırdı.

ROMEN HAVASI:

Romanya moda endüstrisinin en büyük zorlukları nelerdir ve yaratımlarınızla neyi değiştirmeye çalışıyorsunuz?

DENIS PREDESCU:

İlk etapta önemli bir sermaye olmadan bu tür bir işe girişmek, zaten bir meydan okumadır. Bu yüzden Mimarlık okumaya karar verdim, böylece hem bu alanda faaliyet gösterebilir hem de mesleki olarak gelişebilirim. Moda tasarımcısı olarak, yeni ifade biçimleri, yeni süsleme yöntemleri, etkileyici hacimler oluşturma konusunda yeni zorluklarla karşılaşıyorum. Bunun ardından, hedef kitleyi sadık tutma ve sürekli yaratıcı bir statüyü sürdürme zorluğu geliyor.

ROMEN HAVASI:

Bu kariyeri takip etmek ve bu alanda başarılı olmak isteyen genç tasarımcılara ne tavsiyeleriniz var?

DENIS PREDESCU:

Başarı bir ütopyadır. Başarının anahtarı olan azim için, sanata ve moda yaratıcılığına olan sevgilerine odaklanmaları gerekiyor çünkü bu, devam etme gücünü veren tek şeydir ve azim, “başarı” olarak adlandırılan şeyin anahtarıdır. Zor anlar da olabilir, ancak onların üstesinden gelmek fark yaratır. Kendi doğal yapınıza sadık kaldığınız sürece, bu yöne odaklandığınızda, her bir hücrenizin bir parçası olan bu yöne nefes aldığınız sürece, bir şekilde yanınızdaki insanlar, aile, içe dönme, çalışma gibi yollarla devam etmek için bir yol bulunur.

ROMEN HAVASI:

Gelecek planlarınız nelerdir ve bir sonraki sezon için hangi koleksiyonları hazırlıyorsunuz?

DENIS PREDESCU:

Alin Galatescu tarafından düzenlenen ve periyodik olarak gerçekleştirilen Soiree de la Mode etkinlikleri için lüks ve etkileyici temalı koleksiyonlar hazırlıyorum. Stelian Milu tarafından düzenlenen Kids Fashion Week etkinlikleri ise özellikle Barselona’da düzenlenen özel bir etkinlikle dolu bir iyimserlikle dolu bir meydan okuma. Ardından Eylül ayında Ritz Paris’te moda gösterisiyle Paris Fashion Week geliyor. Bu etkinliklerin yanı sıra, Miau by Clara Rotescu ailesinin bir parçası olduğumu belirtmek çok önemlidir, bu da benim için bir ilham kaynağı, destek ve sonsuz teşekkürlerimi sunmak istediğim bir kaynaktır.

ROMEN HAVASI:

Moda tasarımcısı olarak Türkiye’yi ziyaret etme fırsatınız oldu mu? Eğer evetse, deneyiminiz nasıl oldu ve Türk kültüründe en çok neyi sevdiniz?

DENIS PREDESCU:

Evet, kesinlikle. Türkiye muhteşem bir yer. Renkli bir karışım, kültürel bir ilham kaynağı. Dolmabahce Sarayı’nda, Ayasofya’da moda kampanyalarım oldu, birçok etkinliğe katıldım. Türk kültürünü, sanatsal ve zanaatkarlık çeşitliliğini çok seviyorum, aaaa ve tabii ki yemekleri de!!! Harika!

Mini-Interviu: Denis Predescu

ROMEN HAVASI:

Ce te-a inspirat să devii designer de modă și care a fost primul tău proiect important?

DENIS PREDESCU:

Nu m a inspirat nimic, este prima amintire pe care o am de cand eram copil cu privire la aspectul profesional al vietii mele. Castigarea concursului ‘tineri designeri’, organizat de Doina Levintza, cebsba concretizat in o prezentare de moda pe scena teatrului national si participarea la festivalul de la iasi, la varsta de 14 ani

ROMEN HAVASI:

Care crezi că sunt cele mai mari provocări ale industriei de modă din România și ce încerci să schimbi prin creațiile tale?

DENIS PREDESCU:

A incepe acest tip de business fara un capital notabil, este din start o provocare. De aceea am gandit sa studiez Arhitectura, pentru a avea doua ramuri prin care pot activa si ma pot dezvolta profesional. Ca designer vestimentar, provocarea este in a gasi noi limbaje de expresie, noi moduri de decorare, noi moduri de a realiza volumetrii spectaculoase. Dupa acest lucru, urmeaza fidelizarea publicului si mentinerea unui status creativ constant.

ROMEN HAVASI:

Ce sfaturi ai pentru tinerii designeri care își doresc să urmeze această carieră și să aibă succes în acest domeniu?

DENIS PREDESCU:

Succesul este o utopie. Sa se focuseze pe iubirea fata de arta, fata de creatie vestimentara, pe care o au, pentru ca este singura care iti da putere sa perseverezi si perseverenta este cheia acelui numit ‘succes’. Sunt si momente grele, dar trecerea peste ele fac diferenta. Atat timp cat esti fidel constitutiei tale naturale, cand respiri aceasta directie, care face parte din fiecare celula a ta, cumva, prin oamenii de langa, prin familie, prin introspectie, prin munca asidua, cumva se gaseste calea de a continua.

ROMEN HAVASI:

Care sunt planurile tale pentru viitor și ce colecții pregătești pentru următorul sezon?

DENIS PREDESCU:

Colectiile pentru evenimentele Soiree de la Mode, organizate de Alin Galatescu, periodic, luxuriante si cu teme apecltaculoase. Urmeaza Kids Fashion Week, organizate de Stelian Milu, cu o editie speciala in Barcelona,care sunt o provocare plina de optimism. Dupa care, Paris Fashion Week, in septembrie, cu prezentare de moda la Ritz Paris. Alaturi de aceste evenimente, este foarte important sa mentionez ca fac parte din familia Miau by Clara Rotescu, care este o inspiratie, o sursa de bine, de sprijin pentru care multumesc infinit.

ROMEN HAVASI:

Ai avut ocazia să vizitezi Turcia în timpul carierei tale de designer de modă? Dacă da, care a fost experiența ta și ce ți-a plăcut cel mai mult la cultura turcă?

DENIS PREDESCU:

Sigur. Turcia este spectaculoasa. Un cocktail cromatic, o inspiratie culturala. Am avut campanii de moda la Dolmabahce Palace, la Hagia Sophia, o multitudine de evenimente de profil. Cel mai mult imi place cultura turca, varietatea artistica si artizanala, daaar si mancarea!!! Enorm!!

280 kişi bu yazıyı okudu

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: