Bir İnsan Bir Romen: Florin Piersic

Yeni bir seri başlattık, Bir İnsan Bir Romen. Bu seride tarihe geçen ünlü Romenleri sizlere tanıtmaya çalışıyoruz. Bir İnsan Bir Romen: Florin Piersic ile serimize devam ediyoruz. O Romen Sinemasının Efsanesi. O Florin Piersic. Romen sinemasında adını duyurmuş efsanevi bir Romen oyuncu ve 100’den fazla filmde rol almış ve katkılarından dolayı birçok ödül kazanmış bir oyuncu.

Florin Piersic, 27 Ocak 1936’da Cluj-Napoca, Romanya’da doğdu. Oyuncu bir ailenin çocuğu olarak büyüdü, babası Ion Piersic bir oyuncu, annesi Maria Piersic ise bir tiyatro yönetmeniydi. Küçük yaşlarda tiyatro ve oyunculuk dünyasına maruz kalan Florin, sanat formuna olan tutkusunu geliştirdi. Florin Piersic, kariyerine 1958 yılında Cluj-Napoca Ulusal Tiyatrosu’na katılarak başladı. Hızla yetenekli bir oyuncu olarak adını duyurdu ve kısa sürede Romanya genelindeki diğer tiyatrolarda rol teklifleri aldı. Tiyatroda oynadığı en önemli roller arasında William Shakespeare’in “Hamlet” oyunundaki Hamlet ve Mihail Sebastian’ın “The Lonely Man” adlı oyunundaki başrol yer alıyor. 1962 yılında “The White Sheik” adlı filmle sinemada debut yaptı. Birçok filmde rol aldı ve performansları her zaman izleyiciler ve eleştirmenler tarafından iyi karşılandı. En önemli filmleri arasında “The Firemen’s Ball” (1968), “The Oil, the Baby and the Transylvanians” (1981) ve “The Moromete Family” (1987) yer alıyor.

Florin Piersic hayatında iki kez evlendi. İlk evliliği, aktris Olga Tudorache ileydi ve bir kızı Ioana Piersic oldu. Boşandıktan sonra Florin, aktris Ioana Bulca ile evlendi ve o zamandan beri birlikte yaşıyorlar. Bir kızı Elena Piersic var. Romen sinemasında kalıcı bir miras bıraktı. Sanata katkıları tanındı ve 2004 yılında Kültür Emekleri Nişanı ve 2012’de Transilvanya Uluslararası Film Festivali’nde Yaşam Boyu Başarı Ödülü gibi birçok ödül kazandı. Romanya’da milli bir hazine olarak kabul ediliyor ve performansları hala günümüzde de izleyicileri etkilemeye ve eğlendirmeye devam ediyor. Romen sinemasının gerçek bir efsanesidir. Sanata katkıları kalıcı bir etki bıraktı ve performansları yıllar boyunca izleyicileri büyüledi. Yetenekli bir oyuncu, ailesine bağlı bir adam ve milli bir hazine olarak kabul ediliyor. Sinema dünyasına katkılarından dolayı minnettarız ve onun mirasının gelecek nesilleri oyuncular ve film yapımcıları için ilham vermeye devam edeceğini umuyoruz.

Kaynaklar:

Scene ireale cu Florin Piersic în cadrul unui eveniment organizat la Cluj. Actorul s-a luat de un bețiv care i-a întrerupt discursul

https://www.antena3.ro/tag/florin-piersic-17811.html

 

316 kişi bu yazıyı okudu

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: