Avm Kültürü Hakim Olmamış Butiklerle Dolu Caddeleriyle Romanya

Bu yazi, konuk yazarimiz Esra tarafindan yazilmistir. Kendisine cok tesekkur ediyoruz.

Baga bani !

Güzel bir şarkı..Romanya`nın rapçi bir sanatcısının şarkısının nakaratında soyledigi cumle..

Baga Bani.. !!Benım de Romanya`da ilk dinledigim, bir yılda şarkıya hayran oldugum (Sanatcı da dahil) bir parca oldu..Konuya gelirsek Romanya halkı süsü sevdiği icin bu sarkılarına da yansımıs durumda..Baga bani, anlamı da ”Para istiyorum , para ver …” diye devam ediyor, bu anlama geldigini biliyorum..

Romanya kadınları eğlenceyı ve süsü seviyorlar..Moda konusunda da kucumsenmeyecek bı yere sahıpler bana kalırsa..Ama tabi bizim moda anlayısımızdan daha farklı oldukları kesın..Çok fazla taş kullanıyorlar kıyafetlerınde ve o kadar ki artık eşofmanlarda bile taşları gorebılıyorsunuz..Şapkalarda..günlük eldivenler tişörtler, ayakkabılar aklınıza gelebılecek cogu urunde…Dıkkat ceken fızıklerı artı olunca  ortaya guzel karısık bı goruntu cıkıyor..

Romanya hayatımdan önce  Çanakkale`de çalıstıgım donemler hafta sonlarımı esofmanımı giyer, spor ayakkabılarım ve sıfır makyajla kahvaltıya giderdim..

Burdaki haftasonu anlayısının farklı oldugunu ılk Romanya`ya ayak basısımın haftası şaşkınlıklarla gecirmistim..Haftasonu tek bir kisi bile hic abartmıyorum, bir kisi bile makyajsız mini sortsuz görmedim.. Haftasonu ozellikle Bükreste iseniz  Piata Unirii acık hava sahnesi..Sadece abartı buluyorum..Yemek kulturunun olmaması hep bu sebepten bence.. Neden dersenız. :)? Aksam nasıl bir yemek yesek ? dusuncesi zaten ogleye kadar devam ediyor…Yemek yapıp aksam ustu gezmesine kalan sureyı sanırım suslenmek yerıne kendimizi oldugumuz gibi dısarı atmaya yegliyoruz..

Avm Kültürü Hakim Olmamış Butiklerle Dolu Caddeleriyle Romanya

Avm Kültürü Hakim Olmamış Butiklerle Dolu Caddeleriyle Romanya

:)

Ama Romanyaya gelip de yöresel kıyafetlerini almadan gitmeyin derım…Nasıl birsey dersenız hemen soyleyeyım..Bızım eskı çiçekli kucuk renkli annelerimizin sandıklarındaki başortulerini etek haline getirmisler altında keten bir kumas ve ipliklerle suslemisler..Yelegiyle beraber guzel bi kombin  Ozellıkle Piata Unirii`deki merkezdeki mall un 3.katındaki  merdivenlerin arkasında kalan kucuk orjinal bi butik var ismini hic bilmiyorum ama oraya bi ugrayın derim.. Eminim ki  500 LEI den fazlasını bırakıp cıkarsınız..Orjinal birseyler bulmak mumkun ama daha cok sehrin kucuk sokak aralarına dalmanız gerekli.

Buyuk AVM ler beklemeyin..Hayal kırıklıgıyla donersiniz..Kendinizi sokakların büyüsüne bırakın…Sadece yürüyün..Sizi o caddeler minik, şeker, tatlı tatlı butiklerin önlerine götürecektir..Ben Romanya`da bulundugum tarihlerde kucuk butikler kesfetmeye bayılırdım cunku icinde enteresan seyler bulmanız  yuksek ihtimal…Siz de benim gibi orjinal ve marka duskunu degilseniz kendi tarzınızı yansıtan herseyi seviyorsaniz tam istediginiz  gibi bir yer…

Avm Kültürü Hakim Olmamış Butiklerle Dolu Caddeleriyle Romanya

Avm Kültürü Hakim Olmamış Butiklerle Dolu Caddeleriyle Romanya

Buyuk bir AVM yerine kocaman bir sehri AVM olarak kullanıyorsunuz..Bayanları bIr kenara bırakıp erkek modasına bir goz atarsak bayanlarda oldugu kadar basarılı degiller..Ama Roman erkeklerı bakımlılar..Ve sunu soyleyebilirim ki sporu onemsiyorlar..

Avrupa`da Romanya`nın yeri biraz geride kalıyor diyebilirim..Objektif bakacak olursak Turk kadınları daha elegant ve feminen giyindikleri bir kesin..Konuyu boyle de bağlarım..

Katarda Çalışma İmkanı

Dubaide Çalışma İmkanı

Kuveytte İşci Alımı

moderator