1 Haziran Çocuklar Günü – Ziua Copilului

Evet, 1 Haziran Çocuklar Günü – Ziua Copilului yaklaşıyor, bizler de bugünün ehemmiyetine yakışır bir yazı yazmak istedik. Çocuklar bizim geleceğimiz, herşeyimiz. Özellikle de siyasilerin, karar vericilerin aldıklar her kararda öncelikli olarak düşünmesi gereken yegane sevdiklerimiz, çocuklarımız.

Her ülke çocukları için bir gün seçmiş ve o günü çocukları için kutluyor. Türkiye’de Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklarımıza armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyoruz örneğin. Türkiye çocukları için resmi tatil ilan eden ilk ülke. Atatürk’ün bu konudaki öncülüğünü de böylece görmüş oluyoruz. Romanya da 1 Haziran Çocuklar Günü – Ziua Copilului olarak kutluyor ve çocuklarını sevindiriyor.

Özellikle eski komünist ülkelerde Çocuk Günü 1 Haziran tarihinde kutlanıyor. Polonya, Moldova, Bulgaristan…

Romanya’da 2017 yılından beri 1 Haziran Çocuklar Günü resmi tatil olarak kutluyoruz. O gün tüm işyerleri, okullar kapalı oluyor. Örneğin bu sene 1 Haziran 2023 tarihi perşembe gününe denk geliyor. 5 Haziran 2023 pazartesi tarihi de Rusalii olduğu için Romenler 5 gün mini tatile hazırlık yapıyorlar.

Çocuklarımız kıymetli. 1 Haziran tarihinde Romanya’da çocuklar için birçok etkinlik düzenleniyor. Festivaller, tiyatro etkinlikleri, konserler, sanat atölyeleri, açık hava etkinlikleri ve daha onlarca farklı aktivite çocuklarımızı bekliyor. Selam olsun dünyadaki tüm çocuklara, umarız barış ve sevgi dolu bir dünyada yaşama şansları olur hepsinin.

Kaynaklar:

https://identitatea.ro/1-iunie-ziua-copilului-istoric/

https://zilibera.ro/ziua-copilului-1-iunie/

1 Iunie, Ziua Internațională a Copilului. Ce semnificație are această zi

350 kişi bu yazıyı okudu

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: